Ławki ogrodowe - co wybrać?

Udostępnij

Ławki i ławeczki ogrodowe szczególnie często wykorzystuje się w okresie wiosenno-letnim. Służą nam jako siedzisko przy okazji grilla lub do spędzania miłych, ciepłych wieczorów na świeżym powietrzu. Z tego powodu powinny być ładne i funkcjonalne. Na jaki model najlepiej się zdecydować, żeby był trwały, a jednocześnie wygodny i pozwalał się zrelaksować?

Dobra to znaczy jaka?

Dobra ławka ogrodowa musi być przede wszystkim wygodna, gdyż będziemy na niej spędzać długie godziny. Warto pomyśleć o modelu wyposażonym w oparcie i podłokietniki. Ważny jest także materiał, z którego jest wykonana, gdyż od tego zależy jej trwałość i ciężar. Dobra ławka powinna być wytrzymała i odporna na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne, będąc jednocześnie łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Powinna również pasować do wystroju ogrodu i trafić w nasze gusta.

Ceny ławek ogrodowych wahają się w granicach od 100 do nawet 3000 zł i zależą od tego, jakich materiałów użyto do ich produkcji, a także od zastosowanych dodatkowych udogodnień. Nie warto decydować się na najtańsze modele, gdyż są one niewygodne i zazwyczaj szybko się niszczą. Najpopularniejsi producenci ławek ogrodowych to m.in. Rondo, Gold Garden, Unimetal, ABC Garden Furnitures oraz Eskot.

Drewniana ławka do ogrodu

Rodzaje ławek ogrodowych

Ławkę należy dobrać do stylu ogrodu. Jakie materiały są najlepsze?

Drewno - Naturalny i uniwersalny materiał. Pasuje do większości ogrodów. Można je dostosować do swoich potrzeb, są ogólnodostępne i dość tanie. Niestety wymagają regularnej konserwacji.

Metal - Najczęściej wykorzystywany jest do produkcji elementów wykończenia i łączy z drewnianym oparciem lub siedziskiem. Zdarza się również, że całość jest wykonana z metalu. Są to bardzo wytrzymałe, ale wymagające regularnej konserwacji ławy.

Technorattan - Sztuczne, lekkie i elegancko wyglądające tworzywo, które świetnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach.

Kamień - Ławki z kamienia są ciężkie i masywne, ale praktycznie niezniszczalne. Zazwyczaj montuje się je na stałe, bo bardzo ciężko je transportować.