Jaka szlifierka - rodzaje

Udostępnij

Szlifierka oscylacyjna

Wymiar stopy

To od wymiaru stopu zależy, to, jak szybko uda nam się wyszlifować dany fragment. Warto pamiętać, że im jest większa, tym szybciej idzie praca. W przypadku małych powierzchni, korzystniejsze wydaje się wybranie małej stopy, dzięki czemu praca stanie się precyzyjna. Im wyższa wydajność, tym szlifierka może wydajniej pracować. W specyfikacji znaleźć można informację dotyczącą liczby oscylacji na minutę.

Szlifierka mimośrudowa

Mimośrudowość

Parament ten warunkuje wydajność danej szlifierki. Stąd również pochodzi nazwa szlifierki. Mimośrudowość oznacza odchylenie ruchu stopy od danego punktu obrotu. Oczywiście im większa jest wartość, tym urządzenie może wydajniej pracować. 

Średnica tarczy

Ten parametr również wpływa na wydajność danej szlifierki. Duża średnica przeznaczona jest do dużych powierzchni, natomiast niewielka sprawi, że możliwy będzie dojazd do trudno dostępnych miejsc.

Szlifierka kątowa

Średnica tarczy

To ona może wpływać na efektywność pracy. Duże tarcia wykorzystuje się przy pracach budowlanych oraz w warsztatach. Takie, które mają średnicę 115 mm, idealnie nadają się do prac domowych. 

Szlifierka kątowa w castorama tarnów

Szlifierka typu delta

Średnica oscylacji

Wartości średnicy podawane są w milimetrach i najczęściej wynoszą 1-2 mm. Im większa jest średnica, tym stopka jest mocniej wypychana. Dzięki temu szlifierka może pracować wydajnie. 

Szlifierka taśmowa

Prędkość przesuwu

Im prędkość przesuwu jest większa, tym dokładniej może być szlifowana dana powierzchnia. Prędkość przesuwu najczęściej mieści się w granicach 200-420 m. Oczywiście wymiar taśmy również wpływa na szybkość szlifowania, jednak przy tym zmniejsza dokładność. 

Oprócz wspomnianych wyżej parametrów część jest uniwersalna dla większości szlifierek. 

Szlifierki profesjonalne zobacz https://castorama.okazjum.pl/tarnow

Oprócz szlifierek, które wykorzystywane są do pracy w domu, wyróżniamy również szlifierki profesjonalne. W zależności od ilości wałków wyróżnia się dwie grupy: kłowe i bezkłowe, które dzielą się dodatkowo na czołowe  oraz urządzenia obwodowe.