Tworzymy małą szklarnię w ogrodzie

Udostępnij

Przydomowa szklarnia może pełnić funkcję nie tylko użytkową ale również ozdobną, można w niej hodować rośliny ciepłych stref klimatycznych.

Rodzaje szklarni

Ze względu na rozmieszczenie oraz konstrukcję wyróżnia się kilka rodzajów szklarni:

  • wolno stojąca wyglądem przypomina altanę ogrodową. Jej dłuższa oś powinna przebiegać z wschodu na zachód.
  • przyścienna
  • drewniana najlepiej budować ją z zaimpregnowanego drzewa. Posiada niski współczynnik ciepła.
  • aluminiowa bądź stalowa jest bardzo trwała, lecz musi być zabezpieczona przed korozją

Budowa szklarni przydomowejBudowa szklarni

Szklarnie można zrobić samemu bądź kupić gotowy projekt dostępny tutaj. Optymalny rozmiar szklarni to 10- 15m2 jednak można zbudować mniejszą jak i większą (budynek powyżej 25m2 wymaga pozwolenia na budowę). Nie zależnie od rozmiaru szklarnia musi być w nasłonecznionym miejscu w ogrodzie. Powinna też posiadać dach o nachyleniu 25- 35 stopni oraz możliwość cieniowania (regulacji dopływu światła poprzez zamontowanie żaluzji lub pomalowanie specjalną farbą szkła szklarni).

Szklarnia powinna być umiejscowiona na wyprofilowanym podłożu na którym została postawiona metalowa rama bądź fundament. Szkło ogrodnicze jest najtańszym budulcem szklarni. Jednak nie należy zapomnieć o podłożu dostosowanym do roślin.

Regulacja temperatury w szklarni

Od zimy do wczesnej wiosny należy dogrzewać szklarnie, można to zrobić za pomocą prądu, gazu oraz nafty. Aby uniknąć strat ciepła szklarnia powinna być zaizolowana. Najlepszym ogrzewaniem jest ogrzewanie elektryczne dzięki niemu można osiągnąć stała wilgotność w szklarni. W lecie należy pamiętać o regulacji temperatury oraz cieniowaniu. Rośliny nie lubią bardzo temperatury powyżej 35 stopni.  Mikroklimat w szklarni sprzyja chorobą roślin oraz szkodliwych owadów- mącznika szklarniowego i przędziorka szklarniowca. Należy odkażać glebę, konstrukcję oraz wyposażenie szklarni, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób oraz szkodliwych owadów. Należy to robić w okresie wegetatywnym. W przypadku wystąpienia chorób bądź szkodników można zastosować naturalne (mydło) bądź chemiczne środki zaradcze.

Budowa szklarni wcale nie musi być czasochłonna. Zawsze można skorzystać z gotowych rozwiązań. Budowa przydomowej szklarni jest zawsze dobrym pomysłem.

Polacy chcą obowiązkowej kaucji na butelki i puszki. Co to oznacza dla konsumentów?