Zielona intymność w ogrodzie – postaw na pnącza

Udostępnij

Z przyjemnością w latach ostatnich przyglądamy się wzrostowi popularności pnączy. Mogą być ozdobą altany, pergoli czy też żywopłotem pnącym.

Coraz częściej pnącza znajdują zastosowanie żywopłotów, ponieważ dostosowywanie się szybkie do architektonicznych elementów, jakie są stawiane na drodze, w czasie niedługim stają się osłoną wspaniałą przed wiatrem, hałasem, sąsiadami czy też kurzem.

Pnącza w naszym ogrodzie - dlaczego takie uniwersalne?

Gatunki roślin tych wspinają się za pomocą czepnych wąsów, liści czy też pędów. Niektóre nie potrzebują nawet żadnych podpór. Przytrzymują się ścian jedynie korzeniami.

Przegląd najlepszych odmian pnączy

Powojniki to gatunek pnączy bardzo popularny. Jest to gatunek odporny na mróz. Ma także dany termin kwitnienia. Rośliny te bardzo obficie kwitną i tak jest od maja, aż do października.

Wiciokrzewy - są to także suchodrzewy. Są to pnącza niezwykle efektywne. Sadzone są bardzo chętnie w ogrodzie. Kwitną one również od maja do października. Kwiaty są naprawdę charakterystyczne i nie sposób je pomylić w innymi roślinami. Atutem dodatkowym jest fakt, że kwiaty wydzielają nocą słodki jak i także naprawdę piękny aromat.

Rośliny ozdobne w ogrodzie

Milin amerykański to wspaniałe pnącza. Mają kwiaty trąbkowate. Możemy podziwiać je od lipca, aż do września. Mają one kolor pomarańczowy jaskrawy. Naprawdę są warte uwagi. Błyszczą z oby stron i mają nawet trzydzieści centymetrów długości. Są one także bardzo łatwe w uprawie.

Winobluszcz jest pnączem najsilniej rosnącym. Są chyba najbardziej odporne. Świetnie się prezentują i nie są wybredne jeśli chodzi o stanowisko czy też poszczególne gleby.

Pospolity bluszcz to z kolei pnącze zimozielone. Jest bardzo chętnie sadzone na tarasach czy też w ogrodach. Ma duże zdolności przystosowawcze. Pnącze to zachowuje przez cały rok liście. Warto posadzić bluszcz na ścianach domu.

Tytułem podsumowania

Pnącza w ogrodzie mają zastosowanie naprawdę uniwersalne. Mogą być one sposobem na sąsiada, na nieładną ścianę czy też na romantyczną altankę. Ich szybkość oraz zastosowanie przypadną każdemu do gustu.