W jaki sposób wybrać meble dla nastolatka?

Udostępnij

Kiedy nasze dziecko staje się nastolatkiem, następuje wiele zmian w jego życiu, ma inne potrzeby i inaczej patrzy na świat. Przede wszystkim następują zmiany fizyczne, szybko rośnie, zatem potrzebuje nowych ubrań, ale i mebli w pokoju. Bardzo istotne będzie takie wyposażenie pokoju, aby był on zgodny z zasadami ergonomii. 

Wygodne łóżko

Wygodne łóżko jest podstawą zdrowego snu, jak również podporą dla kręgosłupa. Mitem jest przekonanie o tym, że im twardsza powierzchnia do spania, tym lepiej. Zbyt miękki, jak i zbyt miękki materac może zaszkodzić postawie nastolatka.

Jaki powinien być dobry materac?

Dobry materac powinien być dostosowany do wzrostu, jak i wagi dziecka. Najlepiej, aby to dziecko przekonało się, na którym materacu będzie mu wygodnie. W pozycji leżącej na wznak nastolatek powinien odczuwać podparcie pod całą powierzchnią pleców, które będą w naturalny sposób wyginać się na odcinku lędźwiowym.

Materac dla nastolatka intermarche gazetka

Poza stopniem twardości w przypadku materaca istotne są również wymiary posłania. Dorosłemu człowiekowi (a rozmiarami nastolatek często mu dorównuje) wystarczy zwykle szerokość łóżka ok. 90 centymetrów, ale czy też na pewno? Wszystko zależne jest od tego, jak właściciel pokoju będzie spał. Jeżeli ma spokojny sen i budzi się w tej samej pozycji, w której położył się spać, taka szerokość jak najbardziej mu wystarczy. Jeżeli zaś często zmienia pozycję ciała, kręci się, trzeba będzie wybrać szersze łóżko. Długość materaca zależna będzie natomiast od wzrostu osoby, która na nim śpi i powinna być ona większa co najmniej o 25 cm. Jeżeli nastolatek ma na przykład 175 wzrostu, jego materac powinien mieć długość 200 cm. 

Znakomita organizacja miejsca do pracy 

Nastolatek musi mieć dobrze zorganizowane miejsce pracy, czyli głównie biurko. To istotne, ponieważ spędza przy nim dużo czasu. Na jego blacie zwykle stoi komputer, na którym uczy się, gra, czy ogląda filmy i słucha muzyki. Biurko zatem powinno mieć spory blat, na którym poza komputerem zmieszczą się także pomoce naukowe. Zobacz nowe oferty w Intermarche.