Jak sprawdzić świeżość i jakość warzyw?
Wszystkie zmysły są przydatne do sprawdzania świeżości i jakości warzyw.
Powinieneś polegać na wzroku i węchu. Najpierw sprawdź, czy warzywo nie zostało uszkodzone. Podczas gdy siniaki nie są wskaźnikiem świeżości, jeśli plamka zaczyna zmieniać kolor na czarny, prawdopodobnie warzywo przeszło przez swoje etapy. Zgniłe kawałki są takie same. Te plamy mogą być domem dla dużej liczby patogennych mikroorganizmów i bakterii. Te mikroorganizmy uwielbiają żyć w zgniłych owocach i warzywach, i mogą powodować spadek zdrowia. Chociaż może się to wydawać niewielkie, długoterminowe skutki substancji toksycznych na zdrowie osoby mogą być niszczące. Zatrucia pokarmowe są bardziej oczywistą konsekwencją jedzenia zepsutych warzyw. Zazwyczaj są one kojarzone z zepsutym mięsem, nabiałem, a bardzo mało osób kojarzy je z warzywami lub owocami. Może się to również zdarzyć, gdy zepsute produkty zostaną przypadkowo potraktowane przez klienta. Co zrobić, jeśli na zewnątrz nie ma widocznych skaz, a warzywo wydaje się świeże z ogrodu? Nie ufaj w takich przypadkach produktowi, który ładnie wygląda. Należy poczuć, powąchać i ocenić produkt. Możliwe, że owoc lub warzywo siedziało na półkach przez jakiś czas, a zapach nie jest naturalny, przyjemny lub nieobecny. Problemem są również chemiczne substancje zapachowe. Najlepiej unikać ich kupowania. Najprawdopodobniej mają wiele substancji, które mają za zadanie utrzymać ich wspaniały wygląd, niezależnie od tego, czy smak jest dobry, czy nie. Kilka owoców i warzyw warto kupić, ale ważne jest, aby przestrzegać tych wskazówek. Miękkie plamy na owocach cytrusowych są oznaką potencjalnego uszkodzenia. Żaden pomidor nie powinien mieć uszkodzeń skórki, niezależnie od rodzaju. W pomidorze mogą znajdować się chorobotwórcze mikroorganizmy, jeśli takowe występują. W przeciwnym razie kiełki lub zielone plamy mogą powodować problemy zdrowotne batatów i ziemniaków.
W jaki sposób przechowywać warzywa?
Zdrowa dieta powinna zawierać owoce i warzywa. Są one bogate w składniki odżywcze i świetne do nawadniania organizmu, wypełniania żołądka i uzupełniania witamin. Często zdarza się, że warzywa nie są odpowiednio przechowywane, ponieważ mogą szybciej stracić swoją świeżość. W zależności od rodzaju warzywa, ważne jest, aby trzymać je oddzielnie. Osobne pojemniki powinny być używane do ziemniaków, marchwi i cebuli. Warzywa z nacięciem nie powinny być krojone. Będą się one szybciej psuły. Nie należy również trzymać warzyw w plastikowych torbach. Plastikowe torby mogą sprzyjać rozwojowi pleśni i gniciu, co może prowadzić do strat finansowych i zagrożenia zdrowia. Większość warzyw nie powinna być przechowywana w lodówce. Zielone warzywa, takie jak brokuły, sałata i szparagi są wyjątkami. Aby przetrwały w domu konsumenta, muszą być odpowiednio traktowane.
Gazetka Biedronka: Jak kupować i nie marnować Biedronka ratuje warzywa i portfele Polaków.
Gazetka Biedronki oferuje promocje m.in. na owoce i warzywa. Produkty te można kupić o połowę taniej. Większość produktów w dziale warzyw i owoców Biedronki pochodzi od polskich dostawców. Dzięki temu można cieszyć się zdrowymi, rodzimymi produktami. Biedronka ma wielu dostawców i może zapewnić świeże owoce i warzywa przez cały rok. Ich największą dumą są pomidory wszystkich odmian. Na półkach zawsze pojawiają się świeże. Gazetka Biedronki wymienia wszystkie rabaty i oferty, które mogą być ułatwieniem dla klientów i konsumentów. Dzięki temu każdego dnia można kupić świeże, wysokiej jakości warzywa w rozsądnej cenie. Sklep sprzedaje nie tylko polskie warzywa, takie jak ziemniaki, marchew czy jabłka, ale także ciekawe produkty ze Wschodu. Owoce passiflory, limonki, granaty czy mango to tylko kilka przykładów. Dział warzywny Biedronki ma szeroki wybór, dzięki czemu każdy może znaleźć to, na co ma ochotę i dostarczyć sobie potrzebnych składników odżywczych.