Przycinanie i prześwietlanie drzew oraz krzewów. Jakie narzędzia będą potrzebne?

Udostępnij

Prawidłowa pielęgnacja

Nasze warunki klimatyczne pozwalają wykorzystać początek wiosny na pielęgnację i przycinanie krzewów oraz drzew. Młode, mające max. 4 lata gatunki należy poddawać cięciu, które odpowiednio ukształtuje koronę drzewa i odmłodzi roślinę. Usunięcie pędów niepotrzebnych, chorych, dziko rosnących pomoże stymulować rozwój nowych gałęzi, pomoże wydłużyć czas produktywności oraz opóźni procesy starzenia rośliny.

Przycinanie starych pędów będzie też pozytywnie wpływać na efektywność wykonywanych oprysków.  Wykonywanie cięcia starszych osobników drzew i krzewów powinny być prześwietlające, dzięki czemu możliwe będzie przerzedzenie gęstych i krzyżujących się pędów. Umożliwi to dotarcie słońca do wszystkich części rośliny oraz sprawi, że drzewa owocowe będą mogły wydać duże, smaczne plony. Przycinanie i przerzedzanie roślin w naszych ogrodach pomaga zwiększać ich wytrzymałość i uodparnia je na uszkodzenia mechaniczne, przyspiesza wzrost oraz pozwala utrzymywać gałęzie i pędy w odpowiednim rozmieszczeniu. 

Sekator – przydatne narzędzie dla każdego

Głównym i najczęściej używanym urządzeniem do pielęgnacji roślin ogrodowych jest sekator. Spotkać można sekatory przypominające nożyce, wyposażone w długie rączki. Najprostsze rodzaje służą do przycinania gałęzi o grubości max. 3 cm. Modele z rączkami mogą przeciąć pędy o grubości max. 5 cm. Wybranie modelu sekatora z dźwignią, która zwiększa siłę cięcia pomoże zwiększyć efektywność pracy. Wygodnym rozwiązaniem są również sekatory, które wyposażone są w uniwersalne i teleskopowe trzonki.

Sekator

Mogą być one dopasowane do naszych  narzędzi ogrodowych. Dzięki niemu możliwe będzie przycięcie pędów i gałęzi, które znajdują się na wysokości do 6 metrów o grubości max. 4 cm. Każdy dobry sekator powinien być wyposażony w ostrze z teflonem. Teflon bowiem zmniejsza tarcie między powierzchnią sekatora drewnem. Rączki sekatora powinny być wykonane z aluminium lub innego lekkiego tworzywa sztucznego, które ułatwi używanie tego narzędzia. 

Piła ogrodowa - narzędzie uniwersalne

Do przycinania suchego drewna oraz świeżych, młodych gałęzi pomocnym urządzeniem będzie piła ogrodowa. Do najczęściej wybieranych modeli należą piły z rączką i ostrzem o długości 180 - 375 mm. Piła ogrodowa powinna mieć ostrze, które po zniszczeniu wymienić będzie można na nowe. Piły ogrodowe można również zamontować na wysięgniku , co pomoże przycinać gałęzie i pędy znajdujące się na dużych wysokościach. Muszą mieć  one jednak haki, zabezpieczające przed wypadnięciem ostrza.Tzw. "lisie ogony" to piły, które służą do przycinania żywych gałęzi. Nazwę zawdzięczają one łukowatemu kształtowi.

Warte uwagi są również nożyce ogrodowe, które wykorzystywane są do formowania żywopłotów. Na rynku dostępne są modele akumulatorowe oraz elektryczne.