Przegląd łóżek do sypialni

Udostępnij

Z matematycznego punktu widzenia spędzamy w łóżku przeszło 33% naszego życia. Obliczenia są prawdziwe, a więc łózko jest najistotniejszym meblem w każdym mieszkaniu! Dlatego tak istotne jest to, by przy zakupie nie kierować się tylko gustem i względami estetycznymi, ale również skupić się na wygodzie. Zarówno ważny jest odpowiedni materac, jak i sama stabilność konstrukcji.

Rodzaje łóżek – który wybrać?

Łóżka z metalowych płyt

Prosta konstrukcja jest tym, co wyróżnia łóżka z metalowych płyt. Doskonale nadają się do minimalistycznych bądź nowoczesnych sypialni. Mając do wyboru ogromną paletę kolorów, bezproblemowo można dopasować je do wnętrza. W prosty sposób można zaaranżować wymarzoną sypialnię. Największymi zaletami tych produktów jest ich wytrzymała konstrukcja oraz duża odporność na wszelkie uszkodzenia. Łóżka są stosunkowo tanie w porównaniu do innych rodzajów.

Drewniane łóżka

Drewniane łóżka to kontakt z przyrodą. Naturalny surowiec kojarzy się z ciepłem, spokojem, przytulnością i domową atmosferą. Właśnie takie cechy powinna mieć sypialnia, w której można zaznać wypoczynku i relaksu. Jeśli będziemy chcieli zdecydować się na taki wyrób, musimy być świadomi tego, iż ten materiał „pracuje”, natomiast niektóre gatunki m.in. sosna – mogą zmienić kolor. Drewna bardzo miękkie jak brzoza czy olcha łatwo ulegają uszkodzeniu i nie są wytrzymałe. Dlatego najlepszym wyborem będzie dąb lub buk, których cechuje trwałość, co oznacza, że zakupione łóżko dobrze nam posłuży przez wiele lat.

Co do ceny to drewniane łóżka są droższe od tych wykonanych z płyt meblowych, jednak są za to znacznie wytrzymalsze.

Tapicerowane łóżka

Tapicerowane modele charakteryzują się tym, że są obite skórą lub tkaniną. Dają także duży wybór rozmiarów, wzorów czy faktur. Dzięki temu, iż miękki materiał pokrywa ostre krawędzie, takie łóżko gwarantuje nam bezpieczeństwo oraz komfort. Interesującym pomysłem jest użycie pikowanej tapicerki w celu wprowadzenia elegancji do sypialni. Nie sprawi nam trudności znalezienie modeli, które będą pasowały do rozmaitych wnętrz: klasycznych, nowoczesnych, industrialnych, glamour. To dzięki ogromnemu wyborowi łóżka tapicerowane są tak często kupowane.

Konstrukcja łóżka

Ich minusem jest gorsza trwałość od łóżek drewnianych i kontynentalnych. Mogą tworzyć się na tapicerce nieestetyczne plamy po rozlanej cieczy, która zdążyła wsiąknąć. Dlatego warto przed zakupem dokładniej przyjrzeć się materiałom zastosowanym w danym łóżku. Istotne jest, aby były odporne na zabrudzenia i uszkodzenia, co gwarantują np. nowoczesne włókna nylonowe czy tkaniny plamoodporne.

Kontynentalne łóżka

Przy łóżkach kontynentalnych od razu rzuca się w oczy ich wizualne połączenie z materacem. Dzięki temu, że skrzynia i materac są obite taką samą tapicerka – daje to wrażenie scalenia. Takie typy łóżek najczęściej spotkamy w pokojach hotelowych. Jednak nie tylko tam, gdyż coraz więcej ludzi decyduje się na umieszczenie ich we własnych sypialniach. Cechują się tym, iż są wyższe i masywniejsze niż tradycyjne wyroby z płyty bądź z drewna. Pod materacem jest stelaż, a pod nim wolne miejsce, dzięki któremu materac ma zapewnioną dobrą wentylację.

Cena jest tutaj odpowiednio wyższa przez to, że mamy do czynienia z luksusowym łóżkiem. Aczkolwiek warto ponieść ten wydatek, jeśli pragniemy wypoczynku i komfortu na najwyższym poziomie.

Łóżka wyposażone w schowek

Małe mieszkanie to miejsce, w którym szczególnie przyda się łóżko posiadające dodatkowy schowek, gdyż pozwali to w pełni zagospodarować wolną przestrzeń. Najczęściej do wyboru mamy łóżka z pojemnikiem (który zwykle obejmuje całą powierzchnię pod nim) oraz z szufladkami (które zajmują tylko kawałek przestrzeni). Co wybrać? Szuflady są idealne, jeśli chcemy w nich schować rzeczy, których nie używamy na co dzień. Natomiast pojemnik dobrze się sprawdzi do przechowywania kołdry, ponieważ można wygodnie z niego ją wyciągać lub wkładać poprzez łatwy dostęp od góry. Trzeba wziąć pod uwagę, że szuflady podczas wysuwania zajmują dodatkowe miejsce. Wybierając łóżko z szufladami, warto dobrać produkt, którego szuflady nie dotykają podłogi, gdyż w innym wypadku możemy ją zniszczyć.

Od naszych preferencji powinno zależeć to, jakie łóżko wybierzemy. Mając rozeznanie między modelami, znacznie łatwiej jest wybrać idealny wyrób do naszej sypialni, który będzie dokładnie taki jaki potrzebowaliśmy.