Oświetlenie do kuchni - czy warto wybrać to podszafkowe?

Udostępnij

Kuchnia jest przestrzenią, która musi być odpowiednio oświetlona. Przede wszystkim dlatego, że to przestrzeń robocza, a jedzenie przygotowujemy także i po zmroku, gdy dostępu do dziennego światła nie ma. Nawet zresztą gdy jest dzień, zabudowa kuchni (często mała) uniemożliwia czasem dobre oświetlenie blatów. Dlatego też wiele osób decyduje się na ich dodatkowe rozjaśnienie - na przykład wybierając oświetlenie podszafkowe.

Czy jest to dobry pomysł? I jak wygląda montaż?

Oświetlenie górne to za mało

W kuchni musi być więcej niż jedno źródło światła. Ogólne oświetlenie nie dociera do wszystkich zakamarków, a zwłaszcza do blatów roboczych, które czasami zasłania sam ich użytkownik. Najlepiej więc, by lampa znalazła się pod szafką, idealnie oświetlając blat. Najciekawszą i najprostszą opcją jest skorzystanie z taśm LED, umieszczonych w specjalnych kloszach.

Oświetlenie podszafkowe promocja w intermarche

Taśmy LED do oświetlenia podszafkowego

Taśmy LED są energooszczędne i w stosunku do zwykłych lamp wyróżniają się dużą wydajnością. Należy jednak wybrać odpowiednią ich wersję - biorąc pod uwagę moc oraz barwę światła. Ta druga kwestia uzależniona jest od upodobań konkretnego klienta. Można wybrać światło ciepłe, zimne. Jeśli zaś chodzi o moc, najlepiej sprawdzi się wartość 700lm (lumen) na metr blatu roboczego, co jest odpowiednikiem żarówki o mocy 60W. Zobacz nowe oferty w gazetka intermarche

Montaż oświetlenia podszafkowego

W zestawie oświetlenia podszafkowego, oprócz taśm LED znaleźć można również klosze, zasilacz i włącznik. Zasilacz powinien być tak dobrany, by zawsze mieć zapas mocy w stosunku do całości obsługiwanej taśmy. Inaczej może dojść do awarii! Jeśli zaś chodzi o włącznik, można zdecydować się na na ten dotykowy, bezdotykowy, ze ściemniaczem lub bez. Nie trzeba się mimo wszystko martwić montażem, ponieważ wszystko jest bardzo proste - każdy może z łatwością zamontować oświetlenie podszafkowe, kierując się dołączoną instrukcją obsługi. Nie potrzeba żadnych narzędzi, gdyż większość rzeczy łączy się na zatrzaski i można użyć taśmy dwustronnej. Taśmy LED zaś sprawdzą się nie tylko w kuchni, ale także jako dekoracja w innych pomieszczeniach!