Ogród mobilny dla osób lubiących zmiany

Udostępnij

Pod pojęciem ogród mobilny kryje się tymczasowe rozwiązanie, które można wykonać niedużym kosztem. Znany pod różnymi określeniami (ogród społeczny, tymczasowy, mobilny, pocket park) – jest rozwiązaniem stosunkowo młodym. To odpowiedź na brak przestrzeni na tereny zielone w miastach oraz uzewnętrznienie mody na zdrowy styl życia i bycie eko - czego wyrazem są wspólne przestrzenie sąsiedzkie.

Miejskie ogrody przybierają postać stałą lub tymczasową – przykładem takiego rozwiązania jest właśnie ogród mobilny.

Cele ogrodów mobilnych

Celem ogrodów mobilnych jest zbliżanie społeczności. To miejsce spotkań pokoleń, sposób na edukowanie w zakresie ekologii i ekonomii, obszar produkcji produktów ekologicznych i strefa, gdzie ludzie tworzą wspólnotę i angażują się w realizację wspólnego celu. To również dobry sposób na naukę przedsiębiorczości, bo pozwala czerpać zyski z ewentualnych nadwyżek produkcyjnych. Uczy też szacunku dla żywności wyhodowanej dzięki pracy własnych rąk. Takie ogrody coraz częściej spotkać można przy przedszkolach, szkołach czy dużych osiedlach mieszkaniowych.

Mini ogród

Ogród mobilny to też niskobudżetowa namiastka prawdziwego ogrodu – rozwiązanie idealne dla tych, którzy z powodów finansowych nie mogą sobie na niego pozwolić. Tanie skrzynie czy palety pomagają skutecznie, szybko i tanio zagospodarować przestrzeń na zewnątrz domu. Idea mobilnego ogrodu to też sposób, by w każdym miejscu otaczać się roślinami. Istotą tego rozwiązania jest ruchomość aranżacji i możliwość jej przewiezienia w inne miejsce.

Jak stworzyć własny ogród mobilny?

Sprawdź poradnik ogrodnika, aby dowiedzieć się o nowościach w świecie ogrodniczym. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie do tego skrzynek po owocach. Wystarczy je wyłożyć agrowłókniną, przymocować ją do skrzynki, a następnie całość wypełnić drenażem i podłożem (odpowiednim do sadzonych roślin). Najlepiej wybierać rośliny o podobnych wymaganiach, co ułatwi nam utrzymanie odpowiednich warunków dla każdej z nich. Pamiętajmy o podlewaniu lub zastosujmy system nawadniania z linią kroplującą. Dzięki mobilnym ogrodom miejsca, które do tej pory były tylko praktyczne – teraz mogą stać się również ładne.