Na co zwrócić uwagę podczas zakupu drukarki laserowej?

Udostępnij

Podczas wyboru drukarki laserowej nie możemy kierować się tylko jej ceną. Jest wiele aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Pośród nich można wymienić cztery najważniejsze. Jest to cena drukarki, rozdzielność bębna od tonera, duplex, a także to czy drukuje ona w kolorze, czy tylko mono.

Tanie kupowanie - drogie eksploatowanie

Dosyć często sprawdza się reguła, że tania drukarka jest droga w eksploatacji. Świetnym przykładem są drukarki atramentowe, które można kupić już poniżej 200 zł. Tusze startowe starczą na kilkadziesiąt stron wydruku, a zakup tuszy to często dwa razy droższy koszt, aniżeli samo urządzenie. 

Rozdzielność bębna od tonera

Drukarki laserowe można podzielić na te, w których bęben zintegrowany jest wraz z pojemnikiem na toner, oraz takie, w których wymienia się tylko proszek, a bęben jest oddzielny. Pierwsze rozwiązanie będzie droższe, gdyż za każdym razem należy wymieniać bęben razem z tonerem, pomimo braku zużycia bębna. Najważniejszy element rozdzielności bębna od tonera to jego żywotność. Istnieją tutaj duże różnice. Wydajność bębnów rozpoczyna się od 10 tysięcy wydruków do nawet 600 tysięcy wydruków. 

Cechy dobrej drukarki

Kolor czy mono

Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy wydruk kolorowy będzie nam niezbędny. Kolorowe drukarki są droższe w eksploatacji od ich czarno-białych odpowiedników. Tonery do kolorowych drukarek są znacznie droższe, aniżeli te do drukarek mono. 

Duplex sposobem na oszczędzanie papieru

Warto jest wybrać drukarkę wyposażoną w moduł drukowania dwustronnego, czyli tak zwany duplex. Dzięki takiemu rozwiązaniu drukarka będzie automatycznie odwracała kartki podczas drukowania, dzięki czemu zużyjemy znacznie mniej papieru. 

Kupowanie drukarki laserowej, jak i jej dopasowanie do naszych potrzeb nie jest aż tak trudne, jak to się wydaje. Dobrze wybrane urządzenie do drukowania będzie gwarancją naszego zadowolenia podczas pracy. Pozwoli nam na oszczędzenie pieniędzy i czasu, a często właśnie to jest dla nas najważniejsze podczas zakupu.