Jaką piłę ręczną zakupić do prac w ogrodzie i sadzie?

Udostępnij

Trudno wyobrazić sobie pracę w ogrodzie, nie posiadając piły ręcznej. Można ciąć nią drewno na opał, majsterkować przy jej pomocy, prześwietlać również drzewka owocowej. Jednak jaki model piły najbardziej opłaca się kupić?

Piła kabłąkowa

Tego typu piła jest używana w każdym ogrodzie. Można nią ciąć materiały drewniane, drewnopochodne, a nawet grube gałęzie. Nadaje się do pracy z suchym i mokrym drewnem, można przy jej pomocy ciąć również w poprzek. Jej zaletami są wytrzymałość i lekkość, można nią pracować nawet przy pomocy tylko jednej ręki. Można również korzystać z przymocowania jej na teleskopowym trzonku, co jest ogromnym ułatwieniem przy wykonywaniu prac pielęgnacyjnych. Można w niej wymieniać brzeszczoty, regulować napięcie oraz zastosować nowoczesne ostrza obrotowe.

Piła do cięcia gałęzi

Jest to niewielka piła, która przypomina duży nóż z ząbkowanym ostrzem. Przy jej pomocy można przede wszystkim prześwietlać drzewa, przycinać małe konary oraz małe gałęzie. Można nią również obrobić listewki czy też stosunkowo małe deski. Wygięte ostrze sprawia, że praca jest bardzo efektywna. Natomiast ząbki ułatwiają cięcie nawet świeżego drzewa. Ze względu na to, iż można ją składać, jest bardzo wygodna. Z powodzeniem można ją przypiąć do paska czy też wsadzić do podręcznego plecaka.

Piła do gałęzi

Tasak do karczowania

Jest to narzędzie wykorzystywane przede wszystkim do podcinania nieco większych drzew, karczowania gałęzi ale również i okrzesywania konarów. Jej kształt nasuwa na myśl duży nóż bądź też maczetę. Ich trzonek zakończony jest długim ostrzem, które wyposaża się w zęby. Są one wykonywane z kompozytu włókna szklanego, dlatego też nie ważą zbyt dużo, ale są twarde i niezwykle wytrzymałe.

Pozostałe piły ogrodowe

Do szybkiego cięcia, nie potrzebna jest piła o szczególnych walorach estetycznych. Można zatem wejść w posiadanie płatnicy. Jest to prosta piła, z bardzo sztywnym brzeszczotem. Ma ona wiele ząbków, im więcej ich jest, tym gładsza i ładniejsza linia cięcia. W przypadku cięcia dużych pni drzew, lepiej sprawdzi się piła poprzeczna, o bardzo masywnym brzeszczocie. Do jej obsługi potrzeba jednak dwóch osób.

Na co należy zwrócić uwagę?

By dobrze wybrać piłę trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jakimi pracami zamierzamy się zajmować. Zazwyczaj do drobnych prac przydaje się przede wszystkim piła kabłąkowa, do gałęzi i płatnica. W razie potrzeby i zaawansowania bardziej swoich prac ogrodowych, można pokusić się o zakup reszty pił. Kupując piłę trzeba oczywiście zwrócić uwagę na materiał ostrza i uchwytu, dopasowanie samych elementów piły, rodzaj i cykl brzeszczotu. Również sam sposób wykonania piły, nie jest bez znaczenia. Dlatego warto stawiać na sprawdzone marki, przykładowo Bosch. Przekonaj się jaka piła najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie!