Dobry laptop, czyli jaki? Podajemy cztery wskazówki jak go wybrać

Udostępnij

1. Cena to nie wszystko

Dobry laptop to zwykle drogi laptop. Nie warto korzystać z ,,superpromocji" w marketach z elektroniką. Są to na ogół laptopy ze starych serii. Warto także wspomnieć o różnicach pomiędzy seriami konsumenckimi i biznesowymi. Ten sam producent może stworzyć dwa komputery z identyczną specyfikacją. Niemniej jednak jeżeli jeden z nich będzie należał do serii biznesowej, na pewno zostanie solidniej wykonany. Na cenę wpływa także seria sprzętu i jego marka. Różnice pomiędzy markami takimi jak Asus, Lenovo, a modelami z tak zwanych niższych półek są bardzo dramatyczne. 

2. Cykl życia laptopa

Dobry laptop powinien posłużyć nam bez żadnych awarii przynajmniej przez kilka lat. Wielu producentów praktykuje obniżanie ceny kosztem jakości wykonania i obecnych w laptopach podzespołów. Ma to duży wpływ na trwałość laptopa, znacznie skracając cykl jego życia. Zatem model z niższej półki może być tańszy nawet o 25 procent od modelu flagowego, ale posłuży nam dwa razy krócej. W dodatku nie będziemy mieli szansy skorzystać z dużo większego komfortu pracy, jaki oferują nam lepsze laptopy.  

Cechy dobrego laptopa

3. Dopasowany do naszych potrzeb

Nie istnieje jeden najlepszy model na rynku. Można utworzyć ranking laptopów naprawdę w wielu kategoriach, jak chociażby laptop do biura, laptop do pracy, czy też laptop do nauki. Laptopa dobieramy zwykle do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Takie preferencje są czasami ważniejsze, aniżeli wyniki wszelkich rankingów. 

4. Procesor, matryca, bateria, karta graficzna, jak i cała reszta

To niemożliwie, aby dobrej jakości laptop złożony był ze złej jakości części. Mają one bowiem bezpośredni wpływ na komfort naszej pracy, jak i osiągi notebooka. Jeśli chcemy, aby naszą baterię cechowała długa żywotność, warto wybrać komputer o mniejszych rozmiarach, wyposażony w bardzo nowoczesne technologie w zakresie zużycia energii elektrycznej, a także niskopamięciowe procesory. Takich istotnych parametrów istnieje co najmniej kilkanaście. Minimum, które należy wykonać, aby wybrać najlepszego laptopa, to zastanowić się co będzie dla nas najlepsze.