Czy sklepy będą otwarte 23 lipca w niedzielę?

Udostępnij

Niedziela 23 lipca 2023 roku jest niedzielą niehandlową, więc większość sklepów jest zamknięta. Jednak wybrane placówki należące do sieci Żabka, Carrefour Express i innych sieci franczyzowych mogą być otwarte. Warto jednak sprawdzić w Internecie, jakie mają godziny otwarcia w niedzielę, ponieważ mogą się różnić od zwykłych dni handlowych.

Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia, która przypada na 24 grudnia, będzie miała miejsce w niedzielę handlową. Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, oznajmił, że z pewnością mogę powiedzieć, iż w tym roku Wigilia nie będzie pracująca po raz pierwszy. Przypada ona w niedzielę, która jest dniem handlowym, ale w tym roku to się zmieni. Polacy zasługują na wolną Wigilię. Określa się jako wyjątki od zakazu handlu w niedziele te sytuacje, w których sklepy mogą być otwarte w dni wolne od pracy.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje pewne wyjątki, które umożliwiają otwarcie niektórych miejsc w niedzielę. Osoby naruszające ten zakaz mogą zostać ukarane grzywną od 1000 zł do 100 tys. zł, a w przypadku uporczywego łamania przepisów grozi im kara ograniczenia wolności.

Jakie sklepy mogą być czynne w niedzielę?

Do sklepów i placówek otwartych w niedziele niehandlowe należą między innymi:

- Sklepy mogą być prowadzone jedynie przez właściciela lub członków jego najbliższej rodziny, jeśli nie otrzymują za to wynagrodzenia.

- miejsca, gdzie można zatankować paliwo

- Sklepy i punkty usługowe na dworcach kolejowych.

- sklepy, w których sprzedaje się kwiaty

- sklepy, w których można kupić leki i inne produkty farmaceutyczne

- miejsca, gdzie wypiekane są pieczywo i słodkie wypieki

- lokale gastronomiczne, kawiarnie i bary