Aranżacja ogrodu zimowego

Udostępnij

Ogrody zimowe to doskonała opcja do zrealizowania dla właścicieli domków jednorodzinnych. Te oszklone pomieszczenia połączone z domem to miejsce na relaks, gdy na dworze aura nie sprzyja tarasowaniu. Ze względu na temperaturę, ten oszklony szczelnie taras może być miejscem hodowli bujnej, zielonej roślinności przez cały rok.

Jak urządzić taką oranżerię?

Jeżeli po zakończeniu lata brakuje Ci przyjemności spędzania czasu poza domem, ogród zimowy jest namiastką natury, w której możesz się zrelaksować i poprzebywać wśród swoich ulubionych, ciepłolubnych roślin. Przeszklone ściany i sufit sprawiają wrażenie przeniesienia Cię do ogrodu, zaś zabezpieczenie przed nieprzyjaznymi warunkami pogodowymi sprawia, że możesz w spokoju korzystać z komfortowego wypoczynku, z ulubiona kawą, czy czytając książkę przez cały rok. 

Oranżerie

Niegdyś, wywodzące się z Anglii ogrody zimowe, służyły głównie jako miejsce hodowli roślin podczas zimnej pory roku. Później zaczęły zyskiwać formę wypoczynkową przeznaczoną dla ludzi - zaczęto lokować tutaj meble wypoczynkowe. Obecnie takie zaszklone tarasy używa się nawet czasami jako miejsce na równi z domowym salonem.   

Oranżerie przylegające do ściany domu, to także korzyści dla samego wnętrza takiego domu. Działają one jako swoisty bufor cieplny. Zimą odgraniczają chłód powietrza z zewnątrz od ścian zewnętrznych naszego domu, latem zaś katalizują wpływ upalnego powietrza, przez co temperatury w salonie są przyjemniejsze.  

Oranżerie ogrodowe

W oranżerii można poczuć się o każdej porze roku jak w prawdziwym ogrodzie, i taki właśnie był zamysł ich powstawania. Wyposażenie w wygodne meble wypoczynkowe, najlepiej z naturalnych tworzyw, doda pomieszczeniu komfortu i klimatu połączenia z naturą. W ogrodzie zimowym panuje specyficzny klimat. Liczne rośliny wydzielają sporo naturalnej wilgoci, a przejrzyste ściany i sufit wpływa na dostawanie się do wnętrza promieni UV. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu mebli do oranżerii, powinny być odporne na wilgoć i promienie słońca, więc raczej należy unikać mebli tapicerowanych.  W dobrej symbiozie z roślinami będą współgrały meble z wikliny czy materiału idealnie odwzorowującego naturę - technorattanu. 

Jadalnia w ogrodzie botanicznym?

Aranżując nasz ogród zimowy na miejsce do spożywania posiłków, stworzymy bardzo przyjemny zakątek rodzinny. Nawet niewielki drewniany stół, czy stolik o metalowo-szklanej konstrukcji będzie dobrym i praktycznym uzupełnieniem przestrzeni w ogrodzie zimowym. Nastrojowe lampiony ulokowane w pobliżu stołu pozwolą stworzyć niepowtarzalną atmosferę dla każdego spożywanego tu posiłku.