Agregat malarski – co to jest?
Agregat malarski pozwala nam na malowanie powierzchni różnego typu za pomocą metody natryskowej. Korzysta się z niego bardzo prosto. Wystarczy tylko wlać farbę do specjalnego zbiorniczka i za pomocą pistoletu malarskiego nałożyć na malowaną powierzchnię odpowiednia ilość farby. Stosowanie tego narzędzia pozwala zaoszczędzić mnóstwo pracy. Jest to także łatwy i niezbyt męczący sposób malowania nierównych i chropowatych powierzchni. Wyróżniamy agregaty:
- tłokowe
- membranowe
- elektryczne
- spalinowe
Jaki agregat malarski – tłokowy czy membranowy?
Urządzenia membranowe rozprowadzają farbę poprzez elastyczną membranę, która jest wprawiana w ruch przez silnik i elektromagnes. Ma bardzo niską wydajność i efektywność zasysania farby. Z tego powodu sprawdza się tylko w przypadku malowania niewielkich powierzchni. Jeśli musimy malować więcej i częściej to najlepiej kupić urządzenie tłokowe, które rozpyla farbę poprzez tłoki sterowane przez mini-komputer. Urządzenie tego typu ma dużo lepszą wydajność i szersze zastosowanie.
Agregat malarski – jaka dysza do jakiej farby?
Agregaty malarskie mają także różne wielkości dysz. Należy je dobrać pod rodzaj farby, jaką chcemy używać. Najmniejsze z nich (0,009"-0,013") nadają się do farb poliuretanowych, chlorokauczukowych i poliwinylowych. Pozostałe wymiary to:
0,015" – farby olejne
0,017’’ – farby akrylowe i grunty,
0,021’’ – farby lateksowe,
0,025’’ – farby epoksydowe.
Kolejną z ważnych cech dysz jest kąt natrysku, który oznacza wielkość pasa natrysku, pomnożony razy 5, jeśli stosujemy ją zgodnie z przeznaczeniem i malujemy ściany oddalając ją od ściany na odległość 25 cm. Oba z tych parametrów wyrażone są jedną cyfrą. Numer 515 oznacza dokładnie kąt natrysku równy 50 stopni i średnicę dyszy 0,015". Dysze w agregacie są wymienne, ale należy przestrzegać zaleceń producenta. Zmieniając je na większe lub mniejsze możemy spowodować uszkodzenie pompy.
Jaki agregat szpachlarsko-malarski? Zobacz oferty w Media Markt Zielona Góra
Szpachla jest gęsta i lepka, dlatego urządzenia do nakładania szpachli muszą mieć dużą średnicę dyszy i wysoką przepustowość. Najlepiej sprawdzą się urządzenia, których wydajność wynosi 6 l/min. Te maszyny są niestety najdroższe i ich cena może sięgać nawet 20 tys. złotych.